Frankrig
Italien
Sverige
Østrig
Tyskland
Weekendski
Sporthotel Hochlienz, Lienz
Beliggenhed Det komfortable 3-stjernede superior Hotel Sportshotel Hochlienz ligger midt i skiområdet i 1.840 m med dejligt panoramablik til Lienzer Dolomiten. Centrum af Lienz ligger ca. 12 km fra indkvarteringen. Nedfarten på ski til indkvarteringen er mulig ved godt snedække. Bjergbanen Steinermandl nås efter ca. 170 m. Ruter til hyggelige vintervandringer ligger kun få minutter fra indkvarteringen. Til banegården Lienz er der ca. 13 km. Ankomst i bil eller med bjergbanen er mulig. Faciliteter Indkvarteringen består af et hovedhus og sidebygningen "Almdorf", der ligger ca. 100 m fra hinanden. Indkvarteringen har reception, Wi-Fi, opholdsrum, egen restaurant og hotelbar. Vintersportsudstyret kan opbevares i et ski-/snowboardrum med støvletørrer. Der er parkeringspladser ved indkvarteringen - hvis ledig. Wellness I wellness-området (kl. 16 - 21) er der sauna og infrarødkabine. Der kan også slappes af i hvilerummet. I det indendørs område er der en 77 m² stor indendørs pool (kl. 07.30 - 21). Der er mulighed for massager mod betaling. Der tages forbehold for ændringer i åbningstider/gyldighedsperioder. Børn Børnenes legerum byder på alderssvarende underholdning til de yngste gæster. Højstole og tremmesenge er inkluderet (på forespørgsel/hvis ledig). Underholdning Indkvarteringen tilbyder sportsfaciliteter såsom bordtennis. Forplejning Forplejning ved booking af værelser med All Inclusive inkluderer en morgenmadsbuffet (kl. 07.30 - 10) med vital-hjørne. Der er også en buffet til frokost (kl. 12 - 13.30). Forplejning om eftermiddagen (kl. 15.30 - 16.30) omfatter en buffet med et udvalg af kage samt is. Om aftenen (kl. 18 - 20.30) betjener man sig ved en buffet med forretter, et udvalg af forskellige supper, salater samt desserter.3 gange om ugen er der en 4-retters gallamenu eller fondueaftener. Alkoholfrie drikkevarer (kl. 07.30 - 20.30) som mineralvand, softdrinks, te og kaffe og alkoholiske drikkevarer (kl. 18 - 20.30) som øl og husvin er inkluderet. Til jul er der en julemenu, til nytår er der en nytårsmenu. På forespørgsel fås der laktosefrie, glutenfrie samt vegetariske alternativer. Beliggenhed Det komfortable 3-stjernede superior Hotel Sportshotel Hochlienz ligger midt i skiområdet i 1.840 m med dejligt panoramablik til Lienzer Dolomiten. Centrum af Lienz ligger ca. 12 km fra indkvarteringen. Nedfarten på ski til indkvarteringen er mulig ved godt snedække. Bjergbanen Steinermandl nås efter ca. 170 m. Ruter til hyggelige vintervandringer ligger kun få minutter fra indkvarteri... Læs mere Læs mindre
Feriehotel Moarhof, Lienz
Det familiært drevne 4-stjernede Feriehotel Moarhof ligger midt i Lienzer Dolomitterne. Centrum af Lienz nås efter ca. 900 m, skiområdet Zettersfeld nås efter ca. 1,8 km og den nærmeste langrendsløjpe nås efter ca. 3 km. Der ligger et skibusstoppested direkte ved indkvarteringen. Faciliteter Indkvarteringen har reception med foyer og bagageopbevaring, lobby, Wi-Fi, opholdsrum, morgenmadsrum, restaurant, bar, café, ski- og støvlerum samt terrasse. Der er gratis parkeringspladser (hvis ledig). Det ca. 300 m² store wellnessområde (for åbningstider, se info på indkvarteringen) har finsk sauna samt urte-økosauna, dampbad, infrarødkabine og panorama-hvilerum. I tillæg kan fitnessredskaber benyttes og der er mulighed for massager (mod betaling). Forplejning 1/2 pensionen, der allerede er inkluderet i prisen, består af morgenmadsbuffet og en 4-retters aftensmad med salatbuffet. Det familiært drevne 4-stjernede Feriehotel Moarhof ligger midt i Lienzer Dolomitterne. Centrum af Lienz nås efter ca. 900 m, skiområdet Zettersfeld nås efter ca. 1,8 km og den nærmeste langrendsløjpe nås efter ca. 3 km. Der ligger et skibusstoppested direkte ved indkvarteringen. Faciliteter Indkvarteringen har reception med foyer og bagageopbevaring, lobby, Wi-Fi, opholdsrum, morgenmadsrum, rest... Læs mere Læs mindre
Vores søgeresultater indeholder skirejser fra rejsebureauer, der har betalt for at være til stede blandt søgeresultaterne, der matcher din søgning.
De viste skirejser i søgeresultatet bliver sorteret og rangeret tilfældigt.
Vi har ofte omkring 2 millioner rejser i databasen og for at give en hurtig og god brugeroplevelse, viser vi maksimalt 50 rejser pr. hotel, selvom søgningen kan indeholde flere resultater. I dette tilfælde anbefaler vi, at man snævre sin søgning ind gennem filtret, så man får en mere præcis søgning og bedre resultater.
Sideløbende med ovenstående sortering laves der samtidig en bagvedliggende aggregering på hotelniveau med de ovenstående parametre på sorteringen. Her kan det i nogle tilfælde ske, at den faktiske visning udadtil vurderes anderledes, men den reelle sortering finder sted i bagvedliggende systemer og tager kun udgangspunkt i de tre nævnte parametre.
Du har mulighed for at bruge filtre for at indsnævre resultaterne og finde den rigtige skirejse, der passer til dig, men der er ikke mulighed for at sortere eller rangere rækkefølgen i søgeresultater på anden vis end vores standard.
Ingen rejsebureau betaler ekstra for at blive fremhævet over andre i selve søgeresultaterne. På vores lande- og destinationssider kan de "Udvalgte skirejser fra X" være valgt på baggrund af, at nogle rejsebureauer har tilkøbt bestemte annoncepakker.
Søgeresultatet kan, hvis brugeren har tilgået søgningen direkte via et rejsebureaus profilside, tage udgangspunkt i skirejser fra kun ét enkelt rejsebureau, hvor alle andre rejsebureauer er udeladt.
Information og billeder i søgeresultaterne kommer direkte fra rejsebureauerne, og Skisport.dk er ikke ansvarlig for indholdet i de nævnte skirejser.