Rejseforum - Skirejser - Debat: gode hoteller/erfaringer i/fra Monterosa området?

<< Forrige: Danske skiskoler i Saalbach??Næste: Sammenhængende skiområder i Østrig på mindst 250 km? >>

 

gode hoteller/erfaringer i/fra Monterosa området? - skrevet den 7/2 2012 - 11:12
kresten
Hej,

Jeg er ved at planlægge en tur i uge 10 i 2013 (ja, godt at være tidligt ude), og jeg vil høre, om der er nogen, der er nogle gode erfaringer med Monterosa området generelt og mere specifikt, hoteller i området? Om det er Cervinia, Alagna eller noget tredje er ikke så vigtigt, blot leder jeg efter noget tæt på liften, eller på løjpen.

Al hjælp modtages med tak!


mvh. Kresten

Min side: www.skisport.dk/minside/kresten
Sv: gode hoteller/erfaringer i/fra Monterosa området? - skrevet den 7/2 2012 - 11:45

Dage på ski: 1029
Thomas-Jensen
Hej,

Personligt ville jeg slå mig ned i Gressoney Stafal.

Ski-in/out. Der er ikke mange hoteller eller nogen egentlig by... men fantastisk skiløb.

Hvis du vil lidt by, så evt. Gressoney La Trinité

vh
thomas jensen, http://alpeferie.dk/

Min side: www.skisport.dk/minside/Thomas-Jensen
Sv: gode hoteller/erfaringer i/fra Monterosa området? - skrevet den 7/2 2012 - 17:19
birger
hi kresten
min kone og jeg boede på Rifugio Grande Halte i ca år 2000
det var en sjov oplevelse !
det ligger på pisten lige under liften fra alagna i ca 2000 mtr højde.
det er et meget gammel træhus jeg er 170 og skulle bøje mig når jeg gik igennem dørene. værelserne var meget små og forholdene generet meget primitive men !!! maden, beliggenheden , betjeningen og skiområdet (hvis du er til off-piste) var rigtigt fedt.
samme familie har også en rifugio i 2800mtr højde der hedder Vigevano . vi spiste der en dag (virkeligt godt) og man kunne kun komme derhen ved at kører lidt i off-pisten

www.alagna.it/home.php?l=en&id_cat=rifugi&n=Mountain-Huts-and-Campsites

håber du kan bruge mine erfaringer til noget !
mvh birger

Min side: www.skisport.dk/minside/birger

 
<< Forrige: Danske skiskoler i Saalbach??Næste: Sammenhængende skiområder i Østrig på mindst 250 km? >>

Til forsiden af "Skirejser"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share