Nyhed

Overset skisportssted tæt på Danmark

Online: 27/01 2010

Tolvmannabacken lokker med gode skioplevelser i Sydsverige i overkommelig afstand til den danske grænse, og dermed et oplagt mål for weekendski eller endagsture.

Tolvmannabacken lokker med gode skioplevelser i Sydsverige i overkommelig afstand til den danske grænse, og dermed et oplagt mål for weekendski eller endagsture.

De har forrygende travlt på de danske rejsebureauer, der sender danske skigæster til den svenske sne. De sidste ugers kulde og snefald har betydet perfekte forhold på alle de sydsvenske skisportscentre, og det har fået danskere i tusindtal til at vende bilen og skispidserne mod kendte steder som Isaberg, Mullsjö Alpin og f.eks. Vallåsen eller hoppe på en af de mange turbusser, der kører forventningsfulde danskere frem til oplevelserne i sneen i Ulricehamn eller Hovfjället.

Hvad mange ikke ved er, at der er endnu et alternativ. Tolvmannabacken eller Kisa Alpin i Östra Götaland byder sig til som et godt alternativ, der ikke kun byder på nogle af Sydsveriges bedste alpine pister men også god plads i sneen - og så til måske de laveste priser overhovedet.

Lang historie
Tolvmannabacken har en lang historie og har været et kendt og elsket turistmål for sneglade turister, stedets første større slalomkonkurrence daterer sig helt tilbage til 1958. Men det dengang så fine skisportssted tabte pusten og blev overhalet indenom at andre skisportssteder som investerede i fremtiden.

Nu er Tolvmannabacken imidlertid vågnet af tornerosesøvnen, og gennem visionære investeringer og med hjælp fra blandt andre verdens stærkeste mand, Magnus Samuelsson, der bor tæt ved bakken og er en af de vigtige aktører i turismeudviklingen i området, tages kampen op for at turisterne skal opdage Tolvmannabacken.

Og hvad venter der så danske skientusiaster, der hopper i bilen og tager turen de godt fem timer nordpå til Kisa og Tolvmannabacken:

I snekolde facts venter der skiløberne syv nedfarter og fem lifte. Den længste nedfart er hele 1200 meter og med en faldhøjde på 140 meter. Der er skiskole og skiudlejning, hvor også skøjter kan lejes, hvilket er meget populært. Der hører en Funparc og børneområde samt udmærket restaurant til stedet, ligesom der findes ganske mange grillpladser i området. Sæsonen løber fra jul til hen i marts.

Turen til Östra Götaland og Tolvmannabacken går gennem Småland og tæt forbi Pippi Langstrømpes hjem og vinterlukkede Astrid Lindgrens Verden, en af Skandinaviens populæreste forlystelsesparker.


Foto: Susanne Wass





Læs mere og find skirejser til Tolvmannabacken her

Forrige: 50.000 kr. til haiti Næste: Gæt en håndbold-placering og vind en skirejse

Se alle nyheder
Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share