Nyhed

Mozart-uge i Salzburg

Online: 23/01 2012

Mozart blev født 27. januar 1756. I SalzburgerLand fejres den store komponist både i ski- og kulturverdenen,

Skiløberne i Wargrain i SalzburgerLand kan passende sende tanker til Mozart, mens de sidder i en af de mest kendte gondollifter i området. Det er nemlig højsæson for The Flying Mozart, der transporterer skigæsterne op i næsten 1.000 højdemeter.

Traditionen tro fejres Mozart også med slalom i månelys. I morgen er det tid til det årlige aftenløb. Det afholdes i Schladming-Dachstein, og det spektakulære løb plejer at tiltrække op mod 50.000 tilskuere.

En uge med Mozart
Salzburg er Mozarts fødeby, og det skal markeres med mere end skiløb. Derfor kan du fra den 27. januar til den 5. februar opleve adskillige Mozart-værker udspille sig i den gamle østrigske by.
Der opføres opera og koncerter med både orkester, kammerkor og solister. Altsammen komponeret af Mozart.

Også restaurationslivet er i disse dage inspireret af Mozart. Derfor kan du spise middag kokkereret ud fra datidens opskrifter.




Læs om Wargrain her

Forrige: Trysil holder, hvad de lover Næste: ½ meter snefald fredag – World Cup aflyst

Se alle nyheder
Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev