Julie Lundholdt nr. 10 i World CupOnline: 15/03 2010 Den danske OL snowboarder, Julie Lundholdt fra Københavns Skiklub, blev nr. 10 i fredagens World Cup i Valmalenco, Italien. Julie kørte 8. hurtigste tid i kvalifikationen, og var dermed sikker deltager i finalerunden.
Den danske OL snowboarder, Julie Lundholdt fra Københavns Skiklub, blev nr. 10 i fredagens World Cup i Valmalenco, Italien. Julie kørte 8. hurtigste tid i kvalifikationen, og var dermed sikker deltager i finalerunden.
Det lykkedes dog ikke for Julie at nå semifinalen:
- Min start i kvartfinale heatet var ikke helt i top, og derfor handlede det pludselig om at nå op til den magiske 2. plads, der giver adgang til semifinalen, fortæller Julie Lundholdt. Men pludselig styrtede de to konkurrenter lige foran mig. Jeg kunne ikke komme forbi dem og måtte derfor selv ned og bide i sneen. Desværre tabte jeg kampen om at få fart i boardet igen.
Næstbedste World Cup resultat nogensinde
Midt i ærgrelsen over ikke at nå semifinalen kan Julie Lundholdt glæde sig over, at 10.pladsen er hendes næst bedste World Cup resultat nogensinde. Hun har en enkelt World Cup 6.plads på visitkortet. Ved VM sidste år blev hun ligeledes nr. 6, og ved OL i februar i år blev hun nr. 15. I sidste week-end vandt Julie Lundholdt en afdeling af Europa Cuppen i Tjekkiet. Inden World Cuppen i Valmalenco havde Julie en fornemmelse af, at hun var godt kørende.
I næste weekend gælder det World Cup afslutningen, som finder sted i spanske La Molina.
|

|
|