Nyhed

Frisk videorapport fra Trysil

Online: 16/12 2011

Sneen er kommet til Trysil, i dag fredag er der 33 åbne bakker og lørdag åbner yderligere 3 pister. I Trysil forventer man at åbne resten af anlægget indenfor få dage.

Når talen falder på sne, så har det været en kanongod uge for Trysil. De officielle snemeldinger for Trysil viser nu mere end 50 cm. sne, såvel på fjeldet som i de lavere liggende områder. Sneen er samtidig i en rigtig fin kvalitet oplyser driftschef Jan Linstad fra området.

Vi har sne nok til at åbne hele området inkl. alle langrendsspor. Det eneste vi mangler er lidt tid til at klargøre det hele. Klargøringen består i præparering af bakkerne, opsætning af skilte, polstring og sikkerhedsmateriale rundt i terrænet. Der arbejdes næsten døgnet rundt oplyser Jan Linstad.

Vi har fået nedenstående friske videoreportage fra Trysil


Læs mere om skiferie i Trysil her




Snemeldinger for Trysil

Forrige: Vind en skiferie til Canazei i uge 13 Næste: Sidste udkald til nytår på ski

Se alle nyheder
Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share