Kort information
dorte dyreborg andersen
Alder: 50
Bruger på Skisport.dk siden:
December 2003
Besøgte destinationer: 1

dorte dyreborg ander

Bedste skioplevelse Canazei

0 Indlæg i forum

Bedste skioplevelse (Canazei)

Hej. I 2007 uge 9-10 havde vi reserveret en plads på en campingplads i Østrig ved Brixen og det skønne skiområde Wilderkaiser.
Men som tiden nærmede sig blev vi mere og mere nedtrykte for der var ingen SNE. Vi holdt øje med en masse wepcams i området som viste nogle flotte græsmarker og 7-12 grades varme. Så da vi nåede til jul begyndte vi at kigge andre campingpladser ved skisportssteder der gik lidt højereop og var i nærheden af en gletscher. vores valg faldt på Canazei. Vi bestemte os for at køre ind forbi i Brixen for at med egne øjne at se hvor slemt det stod til med den manglende sne. Da vi nærmede os München var der 18 grader helt forårsagtigt i uge 9, og da vi kom til pladsen var der heller ingen sne, det var forår. Vi fik en god nats søvn og kørte så de sidste ca 180 km til Canazei. Temperaturen begyndte først at falde da vi begyndte at køre op mod Canazei fra Bolzano. det var en flot tur op gennem 2 bjergpas og mange sving, først ca 2 km før vi nåede byen lå der sne, vi var nu også oppe i 1600 meters højde, og 2 grader. Vi fik nok vores bedste ferie på ski i vores campingvogn til dato. Det er et utroligt smukt område med mange muligheder for turer. Her var der sne, alt var åbent, kun de mest solbeskinnede pister blev lidt bløde i snen hen på eftermiddagen. Selv om ærgelsen var stor i Brixen var de sidste km til Canazei det hele vær. Stedet kan varmt anbafales.Camping Marmolada er ikke noget særligt men der er hvad der skal være og så ligger den overfor kabineliften. Super.

Venner
dorte dyreborg andersen har endnu ingen venner i dette netværk.

Fotoalbum
dorte dyreborg andersen har ikke uploadet nogle fotos

I alt 0 album
Videoer
dorte dyreborg andersen har ikke uploadet nogle videoer
I alt 0 video

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share