Rigtig godt begynder/børnested - Skrevet den 23/02 2009 af
Hvis man skal snuse til hvad skiferie er for noget får man det ikke tættere og bedre på Danmark.
Vi var afsted to voksne og to børn (3 og 5 år) fra søn til ons. i uge 7. 3 af os havde aldrig stået på ski så hvis det gik op i hat og briller kunne man være hjemme på under 2 timer. Det er jo begrænset hvor længe de små årgange gider sidde i en bil.
Jeg har selv været flere steder i alperne og selvfølgelig kan Vallåsen ikke leve op til den storslåethed og variation der findes der, men jeg synes at det var perfekt som begyndersted til småbørnsfamilien og havde selv masser af hæderligt skiløb.
Vi havde booket liftkort og ski hjemmefra og ventede 30-40 min på vores udstyr der var klargjort. Vi havde også taget alm. ugedage da weekenderne er lettere overrendte. Børn under 7 år kører iøvrigt gratis i lift hvis de har hjelm på (kan lejes)
Skal man overnatte billigt og godt kan Laholms Vandrehjem 10 km derfra anbefales. Husk at få et Vandrehjemspas med hjemmefra til 70 kr og spar yderligere.
Vi kunne godt have brugt lidt mere sne og frost men det lykkes ok med snekanonerne selvom det var lidt grødis-agtigt sine steder. Så hjælper det at huske på at Vallåsen ikke ligger mere nordligt end Grenaa i Jylland.
Orker ungerne at køre 200 km mere nord på findes Isaberg der vist skulle være en anelse bedre?!