Rejseforum - Skirejser - Debat: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski)

<< Forrige: Skiskole har jeg lavet en fejlNæste: Rejseselskaber med daglig pistevisning?? >>

 

Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 19/1 2012 - 13:20
Majbritt Christensen
Vi er en flok på 2 voksne og 3 unge der i uge 10 skal til Les Coches. Vi taer bussen (alpeekspresen) MEN vi kan kun blive sat af enten i La Plagne eller i Les Arcs. har du nogen gode ideer eller erfaringer til:
- hvordan kommer vi derfra til Les coches med bagage (og retur når vi skal hjem)?
- er der et af stederne der er at foretrække at tage bussen til for at lette transporten?

Jeg tænker er der en skibus, taxafirma eller hvordan kommer vi fra A til B??

Hilsen Majbritt

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 20/1 2012 - 10:55
Conie
Hej Makbritt

Vi bor hernede , nærmere bestemt i Bonconseil, så jeg kender godt Les Coches, som ligger i La Plagne ski området. Hvis I kun har mulighed for at stå af enten i Les Arcs eller i La Plagne, er det La Plagne by, du mener?? Les Arcs er nok den værste løsning, da det er helt ovre på den anden side af skiområdet og der er ingen direkte rute. Man skal først ned ad bjerget fra Les Arcs, køre langs med hovedvejen og så skal man op igen mod Montchavin, som ligger lige ved Les Coches. Det bedste er nok at tage en taxi fra La Plagne til Les Coches også på retur vejen. Har I slet ikke mulighed for at stå af før I kører op til La Plagne?? Det havde ellers været den bedste løsning!! Håber at det kan hjælpe. Se vores kort over området på www.chalet-la-bas.dk, så I kan få en bedre ide om hvor I skal hen.
ps. Det havde nok været en god ide at bestille taxa'en til hjemturen i god tid alt eter hivlken dag det er. Lørdag er skifte dag i de fleste hoteller og lejligheder her i området! Så det havde været bedst at være sikker.

mvh
Connie

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 21/1 2012 - 21:57
Anna
Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 21/1 2012 - 22:28

Mads Holmer
Forsøge at lave aftale med busselskab om at blive sat af ved stationen i enten Aime eller Bourg Saint Maurice, også en Taxi derfra. Eller Alndry men det er kun et trinbræt... (koldt og mørkt) og ikke så nemt for bussen.

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 22/1 2012 - 15:27
Pernille-D-Hansen
Borug St. Maurice er et godt bud, bussen kan ikke undgå at køre forbi stationen. Det kan være svært at få taxa, men prøv at skrive til www.europetransfer.com. De plejer at være pålidelige, har selv brugt dem en del fra Valdisere til Geneve.

Min side: www.skisport.dk/minside/Pernille-D-Hansen
Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 24/1 2012 - 15:31
Majbritt Christensen
takker for input! Turist centret i Les Coches mente at vi med fordel kunne stå af i Lundry (staves) og tage en bus derfra? Nogen der kender til denne mulighed?

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 24/1 2012 - 16:09

Mads Holmer
Det var det jeg forsøgte at skrive tidligere.....det hedder Landry. Men det ligger ikke lige ud til vejen, så tvivlsomt om du får den bus du kommer med til at stoppe der.
Bussen op til Les Coches mener jeg kun et par få gange i døgnet. Mon ikke du kan få køreplan ved turist center.

/Mads

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 24/1 2012 - 19:12
Majbritt Christensen
Hej Mads. Nåhh det var DET du skrev ;) Men lyder da ikke så godt det du skriver.. altså at bussen ikke kører så ofte mm.
Måske vi skulle tjekke det med Saint B murice (eller sådan noget ligende) Ihh hvor jeg syns det er besværligt... Er les coches kun beregnet til folk der kører selv??

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 24/1 2012 - 19:21

Mads Holmer
Hej Majbritt,

Hvis du ikke allerede har betalt/bestilt alpeekspressen, kan du forsøge at købe transfer fra DK hos Trierski, de er eneste danske bureau i Les Coches, og normalt meget hjælpsomme. Har arbejde der som guide.

God ferie

Sv: Transport til Les coches når vi er lige ved siden af? (paradiski) - skrevet den 27/1 2012 - 19:23
Majbritt Christensen
Jeg takker for svar. Hvis andre læser med og har samme problem så kan jeg fortælle at europatransfers ikke betjener Les Coches men anbefaler at kontakte turist kontoret i byen.
Trierski har ledige pladser til kr 1800.- pr næse retur, så det bliver det hvis det ikke ender med at vi lejer en 7 pers. bil og kører selv?! Afsted skal vi! God tur til Jer andre!


 
<< Forrige: Skiskole har jeg lavet en fejlNæste: Rejseselskaber med daglig pistevisning?? >>

Til side 90 af "Skirejser" - Til forsiden af "Skirejser"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share