|

|
| Tjek lige denne side - skrevet den 7/3 2008 - 00:39 |
 Dage på ski: 37 kalsen
|
www.brugteski.dk
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/kalsen |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 7/3 2008 - 13:50 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Der er en udmærket brugtskis sektion på netop denne her side. Det her svarer til, at jeg går ind i Bilka og deler foldere ud for Aldi.
Findes der ingen administratorer i det her forum?
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 7/3 2008 - 14:41 |
 Dage på ski: 84 Stig-Holt-Petersen
|
HØRT!!! Kasper! Jeg er fuldstændig enig.
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Stig-Holt-Petersen |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 7/3 2008 - 15:47 |
| Claus
|
Der er hverken telefon nr. eller adresse på hjemmesiden - jeg ville være betænkelig ved at købe noget/overføre penge til en fremmed konto. se iøvrigt nedenstående fra forbrugerstyrelsen:
På hjemmesiden skal sælgeren klart og tydeligt oplyse navn, fysisk adresse, e-mail adresse, telefonnummer, og CVR-nummer på sin virksomhed. Kan du ikke umiddelbart finde disse oplysninger på hjemmesiden, bør du finde en anden hjemmeside at handle på.
|
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 7/3 2008 - 19:26 |
| Larsan
|
Desuden har de ingen voksenski.
det er jo en ynk!!
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Larsan |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 8/3 2008 - 13:49 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Ja det er godt nok overpriser så det batter. Man kan få bedre ski til samme pris, nye..
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 9/3 2008 - 10:53 |
| Claus L
|
Ha ha det er jo en ren parodi - jeg håber ikke at nogen køber nogle af de brugte støvler der er til salg. Jeg ville nok hellere stå i mine sutsko ;-)
Claus
|
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 10/3 2008 - 07:30 |
| Morten
|
Hmm, jeg har handlet med dem og jeg er nu ganske tilfreds. Jeg tror grunden til de ikke oplyser cvrnr er, at det er privat. Sådan virkede det ihvertfald da jeg handlede med dem.
Og Kasper, jeg købte et sæt streetracer 07 hos dem til 1200 kr, som kun var brugt i 1 år. Hvor kan jeg finde den ski som ny til samme pris? Jeg har set dem i butikkerne, og der stod de til 2.995 kr, så jeg syntes selv jeg gjorde en god handel. Hvis du kan finde dem til samme pris som nye, så vil jeg meget gerne vide hvor, for så kan jeg stadig nå at udnytte min returret.
|
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 10/3 2008 - 10:31 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Hej Morten, skriv en mail til mig, så kan du få det at vide..
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 10/3 2008 - 21:19 |
 Dage på ski: 451 Rasmus-Skov-Jensen
|
Hej
"Privat der sælger", så må vi håbe de husker at betale skat og moms af fortjenesten der skabes ved indkøb og salg af skiene. Den skat og moms der betaler for de operationer af alle de tilskadekomne der desværre kommer hjem igen denne vinter.
En ski der er brugt i 1 år/sæson, er reelt ikke mange kroner værd. Kanterne bliver slidt og naturligvis kan de slibes flere gange, men en ski der er brugt mange uger bør ikke sammenlignes med en ny.
Flere udlejningsski er lavet med kraftigere kanter der kan tåle flere slibninger og dermed holde længere - men jeg gætter ikke på det er for videresalgets skyld - nærmere for at lave så stor en avance som mulig i udlejningen ;o)
Mvh Rasmus
Ps. og til jer andre end Grook, få da lige et profilbillede på så vi kan se jer, eller et godt skibillede fra jeres sidste tur.
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Rasmus-Skov-Jensen |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 10/3 2008 - 23:06 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Jeg er enig Rasmus - få da de billeder op! :D
Men vi får ikke længere hjemtransport betalt - der må man betale for en rejseforsikring :(
Men det er helt klart en dum idé at lave kommercielt salg uden at betale skat..
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 04:26 |
 Dage på ski: 37 kalsen
|
Undskyld
Det var ikke ment som en reklame for en salgsside, men mere som et link for folk med interesse for ski.
Jeg vil lige understrege at jeg ikke kender den eller dem som har siden.
Og sådan har skisport.dk også set på det tror jeg, siden de ikke har fjernet
linket.
Men lad det nu ligge, og lad os se lyst på at der stadigvæk er masser af sne.
God tur resten af sæsonen
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/kalsen |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 09:09 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Du tror simpelthen at skisport har set den og derfor ikke har fjernet den?
Jeg tror nu nærmere det er omvendt. De tjekker sikkert overhovedet ikke det her forum, og hvis de gjorde var den blevet fjernet.
Hvis du ikke har nogen relation til siden forstår jeg ikke at du skriver link til den, det er jo en skodside..
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 13:03 |
| Dan
|
Jeg er sikker på skisport.dk har set det, såvidt jeg ved er Rasmus en af medstifterne ;-)
Jeg vil mene at folk skal have ret til at poste links, de mener andre kan have interesse i. Så længe det ikke er kommercielt og i reklame øje med. Links til fx ebay.com bliver jo heller ikke fjernet.
Nu har I fokuseret meget på det negative omkring siden, og jeg er såvidt enig, specielt hvad angår deres voksenstøvler, som mest af alt burde have en æresplads på museum. Dog er det gode muligheder i deres juniorski, hvorvidt priserne er for dyre eller ej, det må udbud og efterspørgsel afgøre, men det er godt alternativ til at leje, specielt hvis man har flere børn i "løbende" alder.
Slår man domænet op, så er det "Thisted Skiudlejning" der står som ejer, så håber ikke det blive solgt som "privat", så er det nogle der kan få problemer. Siden har absolut en masse mangler, i forhold til bl.a. e-mærkets værdier, men det er jo fremført før.
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Dan |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 14:57 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Måske har vi også været lidt for hårde i vores angreb mod siden.. Hvis Rasmus var en del af skisport.dk kan jeg ikke forstå hvorfor han ikke har kommenteret vores kommentarer.. Forresten er er kæmpe forskel på den der side og ebay!
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 16:43 |
| Dan
|
> Kasper Pedersen
Jeg syntes ikke folk har været helt objektive. Det kan godt være DU ikke syntes siden er anvendelig, men det er ikke ensbetydende med at andre ikke kan gøre det. Hvis du læser mit indlæg, så kan det være udemærkede brugte ski til folk med BØRN. De børneski der kan købes er nogenlunde de samme som ville kunne lejes, men der vil være en økonomisk gevinst, ved at købe hvis man skal af sted mere end et par gange, med den samme længde ski. Alternativet ville være at købe offline, så syntes da bestemt det er et fint initiativ.
Jeg vil også meget gerne have uddybet hvor du ser forskellen på siden og ebay.com ? Postulat... Er ebay.com mere sikkert, seriøs, kan man ikke også købe lign. ting på ebay.com.... Ebay.com er ikke dansk, det er siden? Kan ikke helt se hvor du vil den, for joh der er forskel, men ebay.com er da en lige så stor "konkurrent" til brugt sektionen som denne side ! eller måske nærmere nyprodukt webshoppen "skishop" på denne side, som naturligvis ikke kan sælge alt billigere end ebay.com.
Jeg kan givet vis se, du ikke har undersøgt om Rasmus er en del af skisport, og håber da ikke du gør det samme med resten af dine indlæg, skriver noget uden at undersøge tingene eller om noget du ikke ved noget om. Men du må da meget gerne kontrollere nederste linie på under "about" på denne side, hvis du er i tvivl.
Men lad os stoppe inden det ender i en gang mudderkastning. Jeg ville bare med indlægget, påpege at der er andre synsvinkler end dem som er fremført i dette indlæg, og det kan godt være du ikke er enige, men forkerte er de heller ikke.
At mit eget indtryk af siden så er at man skal være kritisk, da jeg mener den mangler en masse for at være en seriøs webshop, er efter min mening en helt anden sag, og op til folk selv at vurdere. Dette er jo ikke den eneste webshop som ikke lever op det de gængse krav.
Men lad os beholde objektiviteten, kun udtale os om ting vi ved noget om og ikke kun forventer at vide og så eller håbe at sneen bliver super god i påsken...
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Dan |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 18:35 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Du angriber mig - hvilket jeg ikke forstår. Du provokerer mig, og du har tydeligvis ikke læst hvad jeg skrev ordentligt.
Jeg påpeger at jeg ikke kan forstå hvorfor Rasmus ikke har gjort noget ved tråden hvis han var en form for administrator - en form for håndsrækning til ham og for at få et svar ud af HAM - ikke DIG!
og så siger du at vi skal VURDERE en HJEMMESIDE OBJEKTIVT! Det kan ikke lade sig gøre at vurdere noget som helst objektivt. Alt hvad der vil blive skrevet vil være subjektivt.
Mht. ebay vs. den her side, så kan du evt. spørge mig hvad jeg synes forskellen på de to sider er i stedet for at provokere mig igen..
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 19:28 |
 Dage på ski: 451 Rasmus-Skov-Jensen
|
Hej fighters
Smid sablerne ;o)
Jo jeg vil nok godt kunne få fikset at indlægget kom ud....
Omvendt skal det her også være et frit forum, og vi fjernet meget nødigt indlæg (der er fjernet 2 indlæg ud af de sidste 12.000, og så vidt jeg husker 5 af de 33.673 der findes).
Der skal være meget gode grunde for at vi på redaktionen bag Skisport.dk synes man skal fjerne et indlæg. Det kunne være enkeltpersoner eller firmaer der chikaneres i en grad hvor det har meget stor betydning for dem og de anmoder om at blive fjernet.
Eller indlæg som er rettet mod rejsebureauer som beskeder (klager), hvor bureauet burde konfronteres direkte med mulighed for at give kunden et sagligt svar.
At vi så lader et indlæg som dette blive medføre ofte at mange lærer lidt om hvordan ting er skruet sammen og samlet set kan meningern i tråden her vel hjælpe mange med at danne sig en mening om siden.
Og en anden gang, så skriv da bare direkte til redaktion (a) skisport.dk hvis nogle mener vi skal skride ind i en tråd, så kigger en fra redaktionen på det.
Mvh Rasmus
Ps. og få så skiene på og kom ud og nyd den sidste 1½ måned af vinteren, så kan vi skrive videre når det bliver en regnfuld sommer.
Pss. Og stik os lige nogle billeder fra jeres skirejser, vi vil så gerne se hvordan din tur gik: http://skisport.dk/fotoalbum/ (du kan vinde tusindlap til brug i SkiShoppen hvis du er heldig jævnfør afsnittet i gårsdagens nyhedsbrev http://skisport.dk/nyhedsbrev/20080311/)
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/Rasmus-Skov-Jensen |
|
| Tjek lige denne side - skrevet den 13/3 2008 - 21:21 |
 Dage på ski: 7 GrooK
|
Tak Rasmus :)
Jeg smutter til Sölden i morgen for at lege i powder :P ser ud til der falder masser på Söndag.. Nogen powderløbere der vil lege med?
|
| Min side: www.skisport.dk/minside/GrooK |
 |
|
Til side 90 af "Skiudstyr" - Til forsiden af "Skiudstyr"
|