Rejseforum - Skiudstyr - Debat: slibning af ski

<< Forrige: Hej SkieksperterNæste: Hvor i Østjylland kan man leje telemark udstyr ?? >>

 

slibning af ski - skrevet den 10/3 2008 - 20:16
Heidi
Hej med jer!

Er netop hjemvendt fra fed skiferie i alperne. Har købt nye ski til anledningen. Og nu går mit spørgsmål på hvornår skiene skal slibes. Er det bedst at
1) Slibe dem nu, når vi er kommet hjem, så vi husker det, og kanterne ikke ruster(det har jeg læst en sted på dette site)
2) Vente med slibe og voksningen til vi skal afsted næste gang, altså lige inden, fordi så er de nyslebne.
3) Totalt ligegyldigt!!!!!!

På forhånd tak fra en skientusiast
Heidi

slibning af ski - skrevet den 10/3 2008 - 22:08
Filip
Det er somregel aldtid en god ide at slibe og vokse skiene inden man sætter dem væk for sommeren. Så tørrer måtten ikke ind og kanterne ruster ikke, som du siger. Du skal tørre kanterne af inden du tager hjem fra skiferien så de ikke er våde under transporten og inden skiene stilles bort.
Men det er ikke en katastrofe hvis man ikke gør det, men så slib og voks dem inden de skal afsted igen.
Nu er dine ski jo nye og de kommer somregel kun med et tyndt lag voks fra fabrikken, så jeg vil synes at du skal gøre det med det samme.

Jeg sliber mine egne ski selv og jeg gør det at jeg sliber kanten og ligger et lag voks på måtten, men undlader at skrabe måtten for overskudsvoks inden jeg stiller dem væk for sommeren. Så er de beskyttet at et tykt lag voks hele sommeren og faktisk også transporten ned på første skiferie, for der er ingen grund til at skrabe det af inden du står ved pisten.
Det er ret let selv at slibe og vokse sine ski, og det er meget billigere. Eneste større udgift er udstyrret som kan erhverves for 300 kr, og derudover skal man bare købe voks en gang imellem. Det koster 100 kr for nok voks til 20 behandlinger. Man kan dog ikke undgå lige at smide skiene ind til behandling ved en forhandler en gang hver 2. - 3. år.

Hilsen Filip

slibning af ski - skrevet den 10/3 2008 - 23:23

Dage på ski: 451
Rasmus-Skov-Jensen
Hej

Der findes på http://www.swixschool.com/ en masse gode guider til at vokse/slibe sit udstyr selv. Det er som Filip skriver ikke super svært hvis man vil spare lidt kroner. Gør det sammen inden skiferien og lysten/glæden til ferien bliver kun endnu større.

Nogle gange kan slibningen dog være lidt træls, jeg blev doven i onsdags da jeg var på skiferie og smed mine ski ind i en butik, her klarede de kantslibningen og voksning for 19 euro.

Men der er nu heller ikke noget som en perfekt kant og høj sol ;o)

Mvh Rasmus

Min side: www.skisport.dk/minside/Rasmus-Skov-Jensen
slibning af ski - skrevet den 11/3 2008 - 13:12

Dage på ski: 89
arne
Som Filip skriver er det en god ide at skiene bliver slebet og vokset, så snart din skiferie er slut.
Om du gør det selv eller får det gjort er ligegyldigt.
Rust på kanterne kommer hurtigt, hvis du opbevarer skiene et fugtigt sted.
Undgå derfor garagen eller udhuset, men find et tørt sted inde.
Du kan evt. også løsne bindingerne, så fjedrene ikke er i spænd, når du ikke bruger skiene. Om det reelt har betydning for fjedrenes holdbarhed ved jeg dog ikke.
Under alle omstændigheder bør bindingerne rengøres grundigt og evt. smøres.

Min side: www.skisport.dk/minside/arne

 
<< Forrige: Hej SkieksperterNæste: Hvor i Østjylland kan man leje telemark udstyr ?? >>

Til side 90 af "Skiudstyr" - Til forsiden af "Skiudstyr"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share