Rejseforum - Skiudstyr - Debat: Hjælp til identifikation af udstyr

<< Forrige: Centermonteret bindingerNæste: Skijakke >>

 

Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 6/9 2010 - 23:52
Morten
Hey

Jeg gav mig til at rydde op i min fars skur for et par uger siden og fandt derved også en taske med noget skiudstyr. Min far genkendte det ikke umiddelbart men sagde at jeg måtte tage det, hvis jeg kunne bruge det - og det skulle han ikke sige to gange.
Jeg mangler dog lidt hjælp til at identificere HVAD det er for noget udstyr. Altså, lidt baggrundsinformation om mærker og modeller.

Ski: Kastle CX 180 (så vidt jeg kan læse)
Bindinger: Marker (har ikke fundet noget modelnavn på dem)
Stave: Leki Spyder

Er der nogen af jer der kan genkende udstyret ud fra navnene? Det jeg er ude efter er om det er noget billigt crap eller noget ganske habilt udstyr? Indtil nu har jeg altid lejet udstyr, da jeg ikke selv har haft pengene til at købe - men det kunne jo være fedt, hvis det er noget udemærket udstyr jeg selv kan køre med. :-)

På forhånd tak.

Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 7/9 2010 - 17:48

Tom N
Hej Morten.

Da det ikke er en carving-ski vil jeg foreslå at du smider dem ud, du vil få meget mere ud af at leje et par når du er af sted.
Der er jo også en grund til at du ikke kan leje den slags ski mere.(i hvert fald i vest Europa)De er håbløst for ældede.

Mvh Tom

Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 7/9 2010 - 18:03
Morten
Hej Tom

Okay. De ser ellers helt nye ud :o) Heh

For at blive lidt seriøst igen; hvor gamle er de ski ca. - hvis du skal komme med et gæt?

Hvad med stavene? Kan de bruges? :-)

Mvh.
Morten

Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 7/9 2010 - 18:05
Morten
Tilføjelse:
På skiene står der Kastle Sky - hvis det har noget at sige? Jeg har ikke været i stand til at finde et sammenhængende navn på dem, men hvis jeg kigger rundt på dem så kan jeg se ordene "Kastle", "Sky", "CX" - og så står der "180" langs siden af dem.

Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 16/9 2010 - 08:42

Dage på ski: 44
ThomasDK
www.google.dk -> indtast Kastle sky = http://www.kaestle-ski.com/en/
Prøv at maile dem.

Min side: www.skisport.dk/minside/ThomasDK
Hjælp til identifikation af udstyr - skrevet den 16/9 2010 - 08:54

Asbjørn Nissen
Hæng dem op på væggen i stedet for et billed især når du siger de ser helt nye ud.

PS. Hvor lange er de? hvis de er omkring 180 vil de være gode på is. Carvede ski er reelt set dårlige til at stå fast på is i modsætning til lige ski der har en større skære flade.
PPs. det er ikke fordi de er 180 de er gode på is det er mere for at vide om de er brug bare for et par planker på 210 er ikke meget værd i dag


 
<< Forrige: Centermonteret bindingerNæste: Skijakke >>

Til forsiden af "Skiudstyr"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share