Rejseforum - Skirejser - Debat: Board/ski med fly. Flightcase nødvendig?

<< Forrige: Venedig til CanazeiNæste: Snowboard >>

 

Board/ski med fly. Flightcase nødvendig? - skrevet den 15/1 2012 - 21:02
JLB
Hej.

Vi står og skal flyve sydpå på lørdag, og første gang med fly. Er det nødvendigt med flightcase til transport? Smadrer de så meget med bagagen?

Jeg selv kører board, og har en almindelig boardbag fra Burton. Jeg tænkte, at hvis der nu er pakket et håndklæde omkring boardet, så er det vel begrænset hvor meget der kan ødelægge noget? Det bliver jo alligevel gennempryglet på pisterne, bagage-folkene kan vel ikke være mere hårdhændede?

Min side: www.skisport.dk/minside/JLB
Sv: Board/ski med fly. Flightcase nødvendig? - skrevet den 17/1 2012 - 16:12
Nicolai
Hej JBL,

Min erfaring er at man ikke behøver at være nervøs for sine ski/sit board.Jeg har haft mine ski med flyveren en del gange efterhånden og har altid "bare" haft dem i en blød skipose.

Dog skal du passe på med hvor meget du kommer i posen sammen med skiene/boardet, da det ikke er alle flyselskaber der tillader at der er andet end ski/board og stave.

Endelig så er det en god ide at købe plads til dem på forhånd, det der ikke er plads på flyveren, til at alle har ski med. Dette kan, hvis man er meget uheldig, betyde at man må efterlade boardet/skiene i lufthavnen....

Hilsen

Nicolai

Sv: Board/ski med fly. Flightcase nødvendig? - skrevet den 7/2 2012 - 19:54
Morten Lindberg
Jeg havde mit board med i en blød boardbag i december, og det var intet problem. Jeg havde dog ikke monteret mine bindinger på, da de var blevet transporteret til Frankrig af en kollega på forhånd, men jeg forestiller mig ikke, at det gør den store forskel - det er jo trods alt udstyr, der er bygget til at tage en del tæsk på pisten, så det går jo ikke sådan lige i stykker.

Sv: Board/ski med fly. Flightcase nødvendig? - skrevet den 16/2 2012 - 01:38
RolfT
Har heller ingen dårlig erfaring med det i almindelig blød taske.

Sv: Board/ski med fly. Flightcase nødvendig? - skrevet den 16/2 2012 - 18:29
Peter Mejlstrup
med sas koster det 200 kr hver vej og der er ingen problemer overhovedet, hvis der ikke er noget på får du udleveret plastik.


 
<< Forrige: Venedig til CanazeiNæste: Snowboard >>

Til forsiden af "Skirejser"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share