Rejseforum - Skiudstyr - Debat: Bedste ski app?

<< Forrige: Kulde overfor slidt skitøjNæste: Atomic >>

 

Bedste ski app? - skrevet den 31/1 2012 - 20:58
Slopeking
Hej

Jeg har kigget meget på den app der hedder "ski tracks".
Det eneste jeg er interesseret i er at den kan måle min hastighed og distance.
Jeg spekulerer bare på om det koster penge at bruge? Jeg skal til Frankrig, og vil ikke bruge den hvis jeg får en kæmpe regning med hjem.
Nogen der kan hjælpe? :)

Sv: Bedste ski app? - skrevet den 31/1 2012 - 21:06
Slopeking
Jeg har også set lidt på "king of the slopes" er der nogle som kender den?
er det gratis at bruge den? Kommer den med præcise resultater?

Sv: Bedste ski app? - skrevet den 31/1 2012 - 23:12
Søren Nielsen
Ski tracks er en super App. Måler hastighed, tilbagelagt distance, højdemeter og meget mere. Kører på GPS, og derfor gratis (ingen data). Et must til gadget-skifolket.

Sv: Bedste ski app? - skrevet den 1/2 2012 - 09:31
Slopeking
Tak for svaret.
Jeg har hørt noget om, at man skal slå noget fra, så det ikke koster penge? Er det rigtig? Data/roaming? hvad er det

Sv: Bedste ski app? - skrevet den 1/2 2012 - 09:32
Slopeking
Hvad med slopeking? nogen som kender til den?

Sv: Bedste ski app? - skrevet den 1/2 2012 - 19:45
Henno
Jeg kan klart anbefale SatSKI. Det fås både i en gratis udgave og i en betalingsudgave til 30kr.

Betalings:
https://market.android.com/details?id=com.satski.ski6&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zYXRza2kuc2tpNiJd

Gratis:
https://market.android.com/details?id=com.satski.ski5&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zYXRza2kuc2tpNSJd

Den bruger GPS og derfor ikke data. Selvfølgelig koster det penge hvis du vil ringe op til en bar eller ligende som man også kan bruge appen til at finde.


En rigtig god ting man kan bruge den til er at finde hjem. Er det første gang du er i feks Val Thorens og er endt i dalen længst væk. Du indtaster blot at at du vil hjem og så finder den korteste vej ( uden eller inkl sorte) Den beregner også en cirka ankomst tid. Umildbart virker denne ankomst tid ok, men den kender selvfølgelig ikke til lift kø eller ligende.


Derudover er der masser af andre funktioner.

Jeg har ikke prøvet de andre, så jeg kan ikke rigtig sammenligne.

Min side: www.skisport.dk/minside/Henno
Sv: Bedste ski app? - skrevet den 2/2 2012 - 13:19
Slopeking
Mange tak for svaret! :)

Jeg kan ikke rigtig finde ud af hvad forskellen på betaling udgaven og "lite" udgaven er. Ved du hvad forskellen er?


 
<< Forrige: Kulde overfor slidt skitøjNæste: Atomic >>

Til forsiden af "Skiudstyr"

Populære sider på Skisport.dk netop nu!

SkiShoppen - restsalg
Find skirejser og restpladser
Grupperejser
Køb & Salg
Lande


Tilmeld nyhedsbrev og vind lækkert skisæt

Få gratis nyhedsbrev med tips og tricks, artikler og tilbud - tilmeld dig nu og deltag i konkurrencen om et lækkert skisæt fra SkiShoppen!

Tilmeld nyhedsbrev og vind


Populært i Skishoppen
Til toppen Til toppen Tilføj siden til dine favoritter Bogmærk! Tip en ven om denne side Tip en ven Tilmeld dig vores nyhedsbrev om skirejser og skiferie med spændende nyheder, artikler, tilbud, nyttige tips Nyhedsbrev Bookmark and Share